Skip to content

Tournament Results

2023 City Results (Results in Hyperlink)
April
May
June
July
August
September
October
Schedule to be announced in 2023.

PAST TOURNAMENT WINNERS
(click on titles to expand section)

CHAMPION OF CHAMPIONS
Originated and perpetual trophy donated in 1955 by Marion Bosch.

YEAR

WINNER

CLUB

HOST

2022

Nancy Daly

Bellevue

Riverbed

2021

Jennifer Greeley

Riverbend

Mount Si

2020

Tina Papatolis

Maplewood

Maplewood

2019

Rachel Strauss
W Seattle

Mount Si

2018

Karen Madison

Mount Si

Mount Si

2017

Karen Madison

Mount Si

Mount Si

2016

Linda Skwarski

Snoq Falls

Mount Si

2015

Janet Dobrowolski

Maplewood

Mount Si

2014

Janet Dobrowolski

Maplewood

Mount Si

2013

Ann Denhart

Bellevue

Mount Si

2012

Ann Denhart

Bellevue

Mount Si

2011

Holly Schmidt

Willows Run

Auburn

2010

Holly Schmidt

Willows Run

Mount Si

2009

Rachel Strauss

W Seattle

Mount Si

2008

Rachel Strauss

W Seattle

Mount Si

2007

Julie Codd

Riverbend

Mount Si

2006

Mimi Sato

Bellevue

Mount Si

2005

unknown

2004

Kathy McAffee

Jackson

Jackson

2003

Kathy McAffee

Jackson

Jackson

2002

Kathy McAffee

Jackson

Jackson

2001

No Event

2000

Fran Zickes

Riverbend

Jackson

1999

Jackie Olson

Snoq Falls

1998

Sharon Drummey

Snoq Falls

Snoq Falls

1997

Jennifer Ederer

Riverbend

Riverbend

1996

Jennifer Ederer

Riverbend

Riverbend

1995

Lynn Chapman

Jackson

Jefferson

1994

Connie Stewart

Jefferson

W Seattle

1993

Rachel Strauss

W Seattle

W Seattle

1992

Rachel Strauss

W Seattle

Foster

1991

Tesha Crelley

Foster

Jackson

1990

Sharon Ivester

Jackson

Jackson

1989

Lynn Chapman

Jackson

Bellevue

1988

Brenda Cagle

Bellevue (?)

Maplewood

1987

Lee Fessler

Maplewood

Snoq Falls

1986

Joanne McAuliffe

Snoq Falls

Maplewood

1985

Lee Fessler

Maplewood

Bellevue

1984

Lil Schmidt

Bellevue

Bellevue

1983

Lil Schmidt

Bellevue

Bellevue

1982

Brenda Cagle

Bellevue

Jackson

1981

Cathy Daley

Jackson

Jackson

1980

Virginia Thompson

Jackson

Wayne

1979

Borgie Bryan

Wayne

Jackson

1978

Jani Japar

Wellington

Jackson

1977

Peg Mokler

Bellevue

Wayne

1976

Jani Japar

Waye

Wellington

1975

Laurine Law

Wellington

W Seattle

1974

Kathy McAffee

Tyee

Jackson

1973

Kathy McAffee

Jackson

Jackson

1972

Kathy McAffee

Jackson

Jackson

1971

Carole Holland

Jackson

Jackson

1970

Carole Holland

Jackson

Tyee

1969

Dorothy Keene

Tyee

Wayne

1968

Borgie Bryan

Wayne

Maplewood

1967

Olive Corey

Maplewood

W Seattle

1966

Paddy Walls

W Seattle

Mount Si

1965

Mary Ann George

Mount Si

Mount Si

1964

Ena Watson

Mount Si

Mount Si

1963

Mildred Barter

Mount Si

Mount Si

1962

Joyce Roberts

Mount Si

Redmond

1961

Mary Horton

Redmond

Redmond

1960

Mary Horton

Redmond

Mount Si

1959

Margaret Carlson

Mount Si

Jackson

1958

Sue Sinnett

Wellington

Wellington

1957

Millie Crimm

Wellington

Wellington

1956

Millie Crimm

Wellington

Wellington

1955

Unknown

Unknown

Maplewood

CITY CHAMPIONS

Year Winner, Club, Host Club

2022 Florida Digregorio, Mount Si, Mount Si
2021 Tina Papatolis, Maplewood, Jackson
2020 Tina Papatolis, Maplewood, Maplewood
2019 Tina Papatolis, Maplewood, W Seattle
2018 Tina Papatolis, Maplewood, Snoq Falls
2017 Karen Madison, Mount Si, Snoq Falls
2016 Rachel Strauss, W Seattle, Willows
2015 Rachel Strauss, W Seattle, Twin Rivers
2014 Mary Ryan, Riverbend, Riverbend
2013 Ann Denhart, Bellevue, Bellevue
2012 Kristen Tan, Riverbend, Auburn
2011 Mariko Angeles, W Seattle, Mount Si
2010 Cathy Kay, Riverbend, L Wilderness
2009 Rachel Strauss, W Seattle, Jefferson
2008 Rachel Strauss, W Seattle, Jackson
2007 Janet Dobrowolski, Maplewood, Maplewood
2006 Rachel Strauss, W Seattle, Jefferson
2005 Rachel Strauss, W Seattle, Mt Si
2004 Mimi Sato, Bellevue, Jackson
2003 Rachel Strauss, W Seattle, Auburn
2002 Rachel Strauss, W Seattle, Twin Rivers
2001 Marian Read, Riverbend, Riverbend
2000 Rachel Strauss, W Seattle, Bellevue
1999 Rachel Strauss, W Seattle, Auburn
1998 Sharon Drummey, Snoq Falls, Mount Si
1997 Jennifer Ederer, Riverbend, L Wilderness
1996 Jennifer Ederer, Riverbend, Jefferson
1995 Deb Dols, Riverbend, Tyee
1994 Rachel Strauss, W Seattle, Jackson
1993 Janet Best, ?, Maplewood
1992 Rachel Strauss, W Seattle, W Seattle
1991 Gerene Lombardini, Enumclaw, Snoq Falls
1990 Linda Rudolph, Enumclaw, Jackson
1989 Michelle Campbell, Auburn, Foster
1988 Brenda Cagle, Bellevue, Carnation
1987 Ann Carr, W Seattle, Bellevue
1986 Cathy Daley, Mount Si, Mount Si
1985 Sue Otani, W Seattle, Jefferson
1984 Sue Otani, W Seattle, Jefferson
1983 Lil Schmide, Bellevue, Maplewood
1982 Lynn Chapman, Jackson, Jackson
1981 Karen Hansen, Jackson, Snoq Falls
1980 Lisa Porambo, Wayne, Enumclaw
1979 Carole Holland, Wayne, W Seattle
1978 Jani Japar, Wellington, Jackson
1977 Chris Oaki, Bellevue, Mount Si
1976 Carole Holland, Wayne, Bellevue
1975 Carole Holland, Wayne, Tyee
1974 Carole Holland, Wayne, Redmond
1973 Frand Weike, Jackson, Maplewood
1972 Frand Weike, Jackson, Jackson
1971 Edee Layson, Mount Si, Foster
1970 Carole Holland, Jackson, W Seattle
1969 Frane Welke, Jackson, Maplewood
1968 Frand Weike, Jackson, Jackson
1967 Borgie Bryan, Wayne, Mout Si
1966 Olive Corey, Earlington, W Seattle
1965 Mary Ann George, Mount Si, Earlington
1964 Joyce Roberts, Earlington, Jefferson
1963 Pat Reeves, Jackson, W Seattle
1962 Pat Reeves, Jackson, Jackson
1961 Joyce Roberts, Mount Si, Foster
1960 Mildred Barter, Mount Si Jefferson
1959 Joyce Roberts, Mount Si, Foster
1958 Mary Horton, Redmond, Redmond
1957 Becky Brady, Jackson, Jackson
1956 Jenny Orne, Foster, Foster
1955 Jean Thorpen, Jackson, Jefferson
1954 Joanne Gunderson, Juanita, W Seattle
1953 Joanne Gunderson, Juanita, Jackson
1952 Jean Perry, Jefferson, Jefferson

PRESIDENT’S CUP (Points)
YEARWINNERHOME COURSE
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1996
1995
1995
1994
1993
1992
1991
1991
1990
1989
1989
1988
1987
1986
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
Seol Won
Kathy Elmendorf
Catherine Bruckner
Mary Bullock
Paula Armstrong
Clair Lee
Andrea Arnold
Deb LeCuyer
Cathy Rosa
Melissa Matkin
Gil Yoo
Randine Aki
Kristi Gray
Kim Morringuchi
Audrey Campbell
Barb Swensen
Barb Swensen
Kay Fauser
Elsie Takito
Sue Shields
Audrey Campbell
Lynn Chapman
Arlene Meissaner
Lynn Curtis
Gyrt Lee
Pat Erley
Susan Cox
Helen Moddenmeyer
LaVaughn Terriault
Leslie Nelsen
Charlene Vaughn
Dawn Rumpf
Wendy Embree
Eileen Nissen
Sharon Munsey
Donna Clark
Kathy Harper
Phyllis Kennedy
Katie Holland
Dorothy Boatman
Pearl Drautigham
Shirley Jansen
Linda Pearson
Dee Peterson
Diane Chechetti
Gladys Hill
Donna Moffat
Pauline Folino
Tecka Rohrkemper
Trudy Wigg
Peggy Giesa
Peggy Giesa
Jerene Hold
Elsa McNail
Marge Garlick
Margaret Trethewey
Ethel Thompson
Marie Robertson
Dottie Barrager
Betty Rasmussen
Trudy Meyer
Bellevue
Jackson
Maplewood
Willows Run
Bellevue
Jackson
Jackson
W Seattle
Riverbend
Willows Run
?
Willows Run
L Wilderness
Jackson
Maplewood
L Wilderness
L Wilderness
Bellevue
Maplewood
Mount Si
Maplewood
Jackson
Jackson
Wayne
Maplewood
Jackson
Wayne
?
Bellevue
Bellevue
Wayne
Wayne
Wayne
Maplewood
Riverbend
Snoq Falls
Jefferson
Foster
Wayne
Jackson
Maplewood
Jackson
L Wilderness
Wayne
Jefferson
Enumclaw
Earlington
Earlington
Bellevue
Mount Si
Bellevue
Bellevue
Mount Si
Jackson
Jackson
West Seattle
Beacon Hill
West Seattle
Jackson
Jackson
Tyee Valley
PRESIDENT’S CUP: Carmen Johnson (Low Gross)
This is a “gross score” trophy. In 1974 Carmen Johnson, GSWPGA President at the time, died of cancer while in office. Laurine Law finished Carmen’s term as President and then went on to take the President’s position in 1975. Carmen was a very active in GSWPGA’s various committees and a great supporter of GSWPGA! Kathy McAfee, a GSWPGA active member, wanted to donate something in honor of Carmen and what she had done to promote our GSWPGA group. Kathy thought it would be nice to show the club’s support in a trophy during the President’s Cup Tournament. Since most all golf awards are given to the “Net” winners, Kathy wanted to donate a trophy for the “low gross” winner during the “President’s Cup” Tournament. The “Carmen Johnson Trophy” was approved by the GSWPGA Board in 1974 and Kathy donated it to our group that year. This is a “perpetual trophy” in Carmen’s honor.
YEARWINNERCLUB
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
Tina Papatolis
Tina Papatolis
Tina Papatolis
Janet Dobrowolski
Linda Skwarski
Janet Dobrowolski
Nancy Daly
Magie Anthony
Ann Denhart
Teresa Riley
Carrie Jacobson
Mary Ryan
Nancy Faliski
Jane Meadows
Laura Risher
Barb Swenson
Jane Meadows

Cathy Kay
Mimi Sato
Molly Angeles
Sue Theiler
Michelle Campbell
Molly Angeles
Lynn Chapman
Cindi Kenner
Linda Pearson
Cathy Federicks


Michelle Campbell
Shirley Hauter
Kay Chin
Laurine Law

Lil Schmidt










Trudy Wigg
Maplewood
Maplewood
Maplewood
Maplewood
Snoqualmie Falls
Maplewood
Bellevue
West Seattle
Bellevue
Bellevue
Maplewood
Riverbend
Auburn
Bellevue
Maplewood
Lake Wilderness
Bellevue
Riverbend
Bellevue
Jefferson
Jackson Jills
Auburn
Jefferson Park
Jackson Jills
Mount Si
Auburn
Bellevue
Auburn
Bellevue
West Seattle
Jackson Jills
Bellevue










Mount Si













GRANDMOTHER’S CUP (discontinued)
YEARWINNERHOME CLUBHOST CLUB
2000
1998
1996
1994
1992
1990
1988
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
Jackie Medjo
Maggie Stalcup
Elly May
Pat Johnson
Connie Downey
Mary Banyi
Pauline Folino
Margaret Roberts
Mary Banyi
Fran Darby
Shirley Clark
Marlene Farrell
Marian Johnson
Ann Crain
Olga Cash
Bon Torkelson
Irene Osterdahl
Jerry Zook
Alice Baker
Sue Pearson
Mildred Barter
Edee Layson
Ann Allamano
Annie Sather
Kitty Curtis
Eleanor Whittlesey
Jaunie Popich
Ann Bennett
Helen Quigley
Wayne
Bellevue
Cascade
Wayne
Jefferson Park
Jackson Jills
Foster
Maplewood
Jackson Jills
Bellevue
Enumclaw
Mount Si
Brookside
Maplewood
Mount Si
West Seattle
Enumclaw
Redmond
Jackson Jills
Jackson Jills
Mount Si
Mount Si
Beacon Hill
Jackson Jills
Maplewood
Earlington
West Seattle
West Seattle
West Seattle
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Mount Si
Jackson
Maplewood
Earlington
Mount Si
West Seattle
West Seattle
Wayne